Polska piłka w tabelkach - ranking UEFA

Rozstawienia 2017/2018 i inne

Blog przede wszystkim o piłce. Lubię się też zajmować ciekawym tematem, jakim jest ranking UEFA. W miarę możliwości staram się wstawiać tu parę analiz aby móc ten temat rozwijać. Ogólne zasady rankingów znaleźć można w starszych wpisach.

Rozstawienia w LM i LE 2017/18

link bezpośredni - https://1drv.ms/x/s!AuczDlduMYL_k0x5DtzLn2B5kELX

opis zmian w zestawieniu (chwilowo nieaktualizowany) - http://pl-pilka.bloog.pl/id,360522510,title,Rozstawienia-na-biezaco-sezon-201718,index.html

aktualizowana część - http://pl-pilka.bloog.pl/id,360712335,title,Rozstawienia-sezonu-201718-czesc-druga,index.html

mail: jansikorski[at]wp.pl

Wciąż nie ma oficjalnego potwierdzenia ze strony UEFA odnośnie formatu rozgrywek oraz zmian w rankingach i rozstawieniach od sezonu 2018/19. Na podstawie strzępków dostępnych informacji można liczyć się z takimi zmianami:

- dłuższe eliminacje do Ligi Mistrzów. Mistrz Polski będzie miał do przejścia cztery rundy. Nadal pozostaje podział na ścieżkę mistrzowską i ligową, ale z obu do fazy grupowej awansuje mniej zespołów niż dotychczas (4 i 2 zamiast po 5). W ścieżce mistrzowskiej będą też uczestniczyć mistrzowie 11. i 12. kraju (o ile nie dojdzie do przesunięć).

- ścieżka mistrzowska będzie również w LE. Trafią do niej przegrane zespoły ze ścieżki mistrzowskiej w el. LM. Sprawia to, że mistrzowie będą mieć jeszcze łatwiej o awans do fazy grupowej (choćby LE) od pozostałych  klubów (liczba miejsc w fazie grupowej LE ze zwykłych eliminacji zmniejszy się).

- w rankingu klubowym nie będzie już uwzględniane 20% z rankingu krajowego, chyba że dany klub przez 5 lat zdobył mniej, niż to 20% wynosi. Wówczas otrzymuje je jako minimum.

- powstanie nowy 10-letni ranking klubowy, który będzie brany pod uwagę przy podziale środków finansowych. Będą się w nim liczyć trofea europejskie zdobyte w przeszłości. Do rozstawień nadal będzie stosowany ranking 5-letni.